етикети
Сън
По повод Световния ден на съня сайтът www.achooallergy.com предлага обобщение на някои интересни факти, свързани със съня и сънищата.
Естественият будилник у хората, който прави някои от тях способни да се събуждат навреме и без помощта на истински будилник, се дължи на "изблик" на хормона на стреса адренокортикотропин.
Тънък лъч светлина от дигитален будилник е достатъчен, за да наруши цикъла на съня при спящия човек, като предизвиква реакция, при която нивата в организма на ключово химическо вещество, свързано със съня, намаляват за няколко минути.
Хората спят средно с три часа по-малко от останалите примати, като шимпанзетата, павианите или маймуните резус, които спят по 10 часа.
Патиците притежават способност да балансират между нуждата от сън и оцеляването, когато са изложени на риск от атаки на хищници, като запазват една половина на мозъка си будна, докато другата е в спящо състояние.
В Канада преминаването към зимно часово време, осигуряващо на хората допълнителен час за сън, съвпада със спад в пътните произшествия.
Най-привлекателният за съвременните хора повод да се лишат от сън е интернетът.
През 1998 г. учени установили, че облъчването с ярка светлина на задната страна на колената на хората изненадващо презареждало техния мозъчен часовников механизъм за сън и събуждане. Причините за това презареждане обаче все още не са обяснени.
Невъзможно е да се каже дали някой наистина е буден без внимателно медицинско наблюдение. Хората са способни да подремват и с отворени очи, без дори да си дават сметка, че спят.
Едно време се е смятало, че сънищата са се случвали единствено по време на фазата на съня, наречена фаза на бързо движение на очите
или съкратено БДО. Но после е станало ясно, че сънища има и в другите фази на съня. Сънищата във фазата БДО се характеризират със странни и сложни сценарии, докато сънищата в останалите фази на съня са повторяеми, с малко образи и наподобяват на мисловен процес. Често пъти в тези фази на съня човек може да бъде обхванат и от съмнения и подозрения. Определени движения на очите по време на фазата на съня БДО отговарят на специфични движения в съня, което навежда на мисълта, че поне една част от съня наподобява на гледането на филм.
Слоновете спят прави по време на фазата на съня без БДО и легнали по време на фазата с БДО.
Хъркането се случва единствено по време на фазите на съня без БДО.
10 процента от хъркащите имат сънна апнея, смущение, което води до спиране на дишането понякога до 300 пъти на нощ и което повишава риска от инсулт или инфаркт.
Тийнейджърите се нуждаят от толкова сън, колкото и малките деца, тоест около 10 часа. Хората над 65 години се нуждаят от най-малко сън, около 6 часа.
Някои изследвания навеждат на мисълта, че жените имат нужда от един час повече сън от мъжете и ако не го получат са по-склонни към депресия от мъжете.
Ново бебе в семейството обикновено лишава родителите си от между 400 и 750 часа сън през първата година.
Хората на възраст 18-24 години, които не спят достатъчно, се справят по-зле с ежедневните си дела от по-възрастните.
След 5 часа по-малко сън, ако човек изпие три алкохолни питиета, ефектът върху организма му ще бъде същият, ако погълне 6 питиета, но след достатъчен сън.
Човек се движи повече, докато спи, когато не се е движил достатъчно през деня.
Смята се, че три големи катастрофи на 20 век - петролния разлив в Аляска от танкера "Ексон Валдес" през 1989 г., аварията в Чернобил преди 25 години и катастрофата със совалката "Чалънджър" преди четвърт век са се дължали на човешка грешка, в която недостигът на сън е изиграл роля.
Най-дългият документиран рекорд за неспане се равнява на 18 дни, 21 часа и 40 минути, като рекордьорът е споделил после, че имал и халюцинации, замъглено зрение, загуба на памет, пристъп на параноя, проблеми с говора и с концентрацията.
Британското министерство на отбраната е променило настройките на биологичния часовник на войниците, така че те да изкарат 36 часа без сън, мислейки си че току-що са се събудили. Това е станало с помощта на оптични фибри, вградени в специални очила, които прожектирали кръг от ярка бяла светлина около ръба на ретината на очите на войниците. Именно така организмът на войниците се заблуждавал, че току-що се е събудил. За първи път този механизъм е бил използван от американски пилоти по време на бомбардировките в Сърбия заради кризата с косовците. БТА